Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/19853
Title: Balıkesir yöresinde hayvansal tütün zararlıları
Other Titles: The harmful pests of tabacco in Balikesir region
Authors: Sekendiz, Orhan A.
Varlı, Sakin Vural
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Biyoloji Anabilim Dalı.
Keywords: Balıkesir yöresinde
Tütün zararlıları
Böceklerin morfolojik tanınmı
Fidelik ve tarla dönemleri
In Balıkesir region
Tobacco pests
Seedling and field periods
Morphological identification of insects
Issue Date: 10-Sep-1992
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Varlı, S. V. (1992). Balıkesir yöresinde hayvansal tütün zararlıları. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Balıkesir yöresinde tütün (Nicosia.no. ta.ba.cum L.)' lere fidelik ve tarla dönemlerinde zararlı olan böceklerin morfolojik tanınmaları, yayılışları ve zararlarını belirlemek amacı ile 1990 veya 1992 yıllarında yapılan çalışmaların ilk aşamasını Balıkesir Merkez, Savaştepe, Sındırgı, Bigadiç, İvrindi ve Manyas ilçeleri ve köylerinde toplam 17 örnekleme noktasında yapılan survey çalışmaları oluşturmuştur. Bu amaçla, fidelik döneminde 45 gün ara ile 2 ve tarla döneminde 30 gün ara ile 4 survey yapılmış, böcekler toplanmış, yayılış alanları ve zarar şekilleri saptanarak koleksiyonları yapılmıştır. Toplanan böceklerin; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji ve Zirai Zooloji Kürsüsünde ve Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünde teşhisleri yaptırılmıştır. Çalışma dönemimiz boyunca araştırma alanımızda 4 takıma ait 10 familyaya bağlı zararı önemli 13, 1 takıma ait 3 familyaya bağlı yararlı 5 olmak üzere toplam 18 tür tespit edilmiştir.
The purpose of this study which was made between 1990 and 1992 in region Balıkesir is to determine the mor phology, distribution and damage of the pests which become injurious on Tabacco ( Nicotiana La.ba.cum L. ). The first step, of this studay was made Balıkesir center, Savaştepe, Sındırgı, Bigadiç, ivrindi and Manyas provinces in total 17 sampling points as a survey. On this purpose, in the seedling stage two surveys 45-day interval and in the field stage four surveys with 30-day interval were made, pests were collected, distribut ion area and demaging types were determined and were made collection.
URI: http://hdl.handle.net/11452/19853
Appears in Collections:Fen Bilimleri Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
022406.pdf12.12 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons