Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/14483
Title: Mandibular osteoma in a brown bear (ursus arctos)
Other Titles: Kahverengi ayıda mandibular osteoma olgusu
Authors: Aytuğ, Nilüfer
Uludağ Üniversitesi/Veteriner Fakültesi.
Cihan, Hüseyin
Özyiğit, M. Özgür
Keywords: Brown bear
Kahverengi ayı
Mandible
Osteoma
Pathology
Ursus arctos
Mandibula
Osteoma
Patoloji
Ursus arctos
Issue Date: 15-Dec-2017
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Özyiğit, M. Ö. vd. (2017). "Mandibular osteoma in a brown bear (ursus arctos)". Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 36(1-2), 37-39.
Abstract: A 21-year old, 150-kg male Brown bear, kept in Karacabey Bear Sanctuary in Bursa, Turkey, (Ursus Arctos) with an osteoma of the left mandible is presented. A large mass, causing significant facial asymmetry, on the mandible was detected. On palpation, the mandibular mass was very firm and immobile. Macroscopically the mass was non-hyperemic, spherical and smoothly contoured, whitish colored, hard and was 9 cm in diameter and covered by gingival mucosa. Microscopically, the tumoral mass on the mandible was covered with a layer of keratinized squamous epithelium. In deeper layers, bony islands of various shape and size were encountered. Some of them were compact, while some of them were trabecular. No mitotic figures were observed. The clinical and pathological findings were found compatible with osteoma.
Bu çalışmada, Bursa'nın Karacabey Ayı Koruma Barınağında bulunan 21 yaşındaki 150 kg ağırlığında erkek bir kahverengi ayıda (Ursus Arctos), sol mandibulada bulunan osteoma tümörü tanımlanmıştır. Mandibulada belirgin yüz asimetrisine neden olan kitle palpasyonda, sert ve hareketsizdi. Makroskopik olarak kitle hiperemik olmayan, küresel ve düzgün şekilli, beyazımsı renkli, sert ve 9 cm çapındaydı ve diş eti mukozası ile örtülmüştü. Mikroskobik olarak, mandibuladaki tümöral kitle, keratinize skuamöz epitel tabakası ile kaplıydı. Epitel tabakasının altında, çeşitli şekil ve büyüklükteki kemik doku adalarına rastlandı. Kemik dokunun kompakt ve trabeküler yapıdan oluştuğu görüldü. Alanda herhangi mitotik figürlere rastlanmadı. Yapılan klinik ve patolojik bulgular osteomayla uyumlu bulundu.
URI: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/441514
http://hdl.handle.net/11452/14483
ISSN: 1301-3173
Appears in Collections:2017 Cilt 36 Sayı 1-2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
36_1-2_4.pdf431.01 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons