Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/10781
Title: Laplace gürültülü ikili veri haberleşmesinde işaret genliğinin kestirimi
Other Titles: Estimation of signal amplitude for binary data communication in laplace noise
Authors: Dilaveroğlu, Erdoğan
Karaküçük, Ahmet
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı.
Keywords: Ultra geniş band
Laplace gürültüsü
İkili veri haberleşmesi
Darbe genliği modülasyonu
Izgara tarama yöntemi
Kestirim
Ultra wide band
Laplace noise
Binary data communication
Pulse amplitude modulation
Grid search
Estimation
Issue Date: 2012
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Karaküçük, A. (2012). Laplace gürültülü ikili veri haberleşmesinde işaret genliğinin kestirimi. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Laplace gürültüsü altında çalışmakta olan bir ikili veri haberleşme sistemi incelenmektedir. Gönderilen verinin alıcı tarafında bilindiği durumda bir işaret genliği için en büyük olabilirlik kestirici incelenmiştir. Gönderilen verinin alıcı tarafında bilinmediği durumda işaret genliği parametresi için bir en büyük olabilirlik kestiricisi elde edilmektedir. Gönderilen verinin alıcı tarafında bilinmediği durumda, işaret genliği parametresi için bir en büyük olabilirlik kestirici, “ızgara tarama” yöntemi ile sayısal olarak elde edilmektedir. Gönderilen veri ve mevcut gürültü gücü parametresi alıcı tarafında bilinmediği durumda, işaret genliği ve gürültü gücü parametreleri için en büyük olabilirlik kestirici, “ızgara tarama” yöntemi ile birlikte elde edilmiş, böylece işaret genliğinin kestirimi için parametrelerin ortak kestirimi sağlanmaktadır. Geliştirilen MATLAB™ tabanlı betikler ve fonksiyonlar aracılığı ile “ızgara tarama” yöntemi, tek ve çift parametre kestiriminde kullanılmaktadır.
A binary data communication system operating in Laplace noise has been considered. Maximum likelihood estimator for a signal amplitude while transmitted data is known at the receiver has been studied. A grid search method has been implemented for estimation of a signal amplitude estimation for the case when transmitted data is unknown at the receiver. Grid search method is also used for the case when both data and a parameter of noise are unknown at the receiver. Hence, two distinct parameters are jointly estimated to estimate signal amplitude. MATLAB™ based scripts and functions are developed to implement grid search method on the estimation of signal amplitude with one and two unknown parameters.
URI: http://hdl.handle.net/11452/10781
Appears in Collections:Fen Bilimleri Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
322482.pdf951.55 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons