Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/3427
Title: Kolloidal silika dispersyonunun polietilen kumaşların balistik performansına etkisi
Other Titles: The effect of colloidal silica dispersion on ballistic performance of polythene fabrics
Authors: Ulcay, Yusuf
Çerkez, İdris
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Tekstil Mühendisliği Anabilim Dalı.
Keywords: Balistik darbe
Kolloidal silika dispersiyonu
Enerji yutumu
Ballistic impact
Colloidal silica dispersion
Energy absorption
Issue Date: 2007
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Çerkez, İ. (2007). Kolloidal silika dispersyonunun polietilen kumaşların balistik performansına etkisi. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Bu çalısmada kolloidal silika dispersiyonunun farklı gramajlardaki dokusuz yüzey tela malzemesinin enerji yutumuna olan etkisi arastırılmıstır. Bu amaçla; üç farklı gramajdaki(18, 28 ve 45 g/m2) tela malzemeleri bes farklı konsantrasyondaki (0,20, 30, 40 ve 50 g/l) silika dispersiyonu ile emdirilerek gramaja ve konsantrasyona baglı olarak telanın enerji yutumundaki degisim ölçülmüstür. Çalısma sonuçlarına göre silika konsantrasyonunun ve tela gramajının artısıyla birlikte enerji yutumun arttıgı görülmüstür.
In this study, the effect of colloidal silica dispersion on the energy absorbtion of different weight in grams polythene nonwoven interfacing material is investigated. By this aim; three different (18, 28 ve 45 g/m2) weights in grams interfacing materials are padded with five different concentrated (0,20, 30, 40 ve 50 g/l) silica dispersions so the variation of interfacing materials energy absorbtion is measured. According to research results, interfacing materials energy absorption increases with the increase in silica dispersions concentration and the weight in grams of interfacing material.
URI: http://hdl.handle.net/11452/3427
Appears in Collections:Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
202285.pdf2.16 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons