Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/3001
Title: Trabzon ve Bursa'da yayılış gösteren yılan kertenkele (Anguis fragilis Linnaeus, 1758)'nin helmint faunası
Other Titles: Helminth parasites of the slowworm, Anguis fragilis (Linnaeus;1758)(Squamata: Anguidae) from Trabzon and Bursa
Authors: Altunel, F. Naci
Sümer, Nurhan
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Biyoloji Anabilim Dalı.
Keywords: Anguis fragilis
Digenea
Nematoda
Nemathelminthes
Issue Date: 30-Jan-2009
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Sümer, N. (2009). Trabzon ve Bursa'da yayılış gösteren yılan kertenkele (Anguis fragilis Linnaeus, 1758)'nin helmint faunası. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Trabzon ve Bursa'dan toplanmış olan 15 Yılan Kertenkele (2 Genç, 5 Erkek ve 8 Dişi) helmint faunasını ortaya çıkarmak için incelenmiştir.Çalışma sonucunda 4 helmint türüne rastlanmıştır. Bunlar Digenea'ya ait Brachylaemus sp. ve Nemathelminthes'e ait Entomelas entomelas, Oxysomatium brevicaudatum ile Oswaldocruzia filiformis'dir.Yurdumuzda Anguis fragilis (Yılan Kertenkele) üzerinde gerçekleştirilen bu ilk çalışmada rastlanılan Entomelas entomelas türü ülkemiz için yeni kayıttır.
Fifteen Slowworm, Anguis fragilis (2 juvenil, 5 male and 8 female) from Trabzon and Bursa provinces, Turkey, were examined for helminthes.As a result of this study, Anguis fragilis harbored 4 species helminth. These are 1 species of Digenea, Brachylaemus sp., and 3 species of Nemathelminthes, Entomelas entomelas, Oxysomatium brevicaudatum and Oswaldocruzia filiformis.Anguis fragilis presents a new host record for Entomelas entomelas from Turkey.
URI: http://hdl.handle.net/11452/3001
Appears in Collections:Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
246428.pdf864.11 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons