Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/11998
Title: Geleneksel Cumalıkızık evlerinde ahşap konut sistemi
Other Titles: Wooden house system in traditional Cumalıkızık houses
Authors: Uludağ Üniversitesi/Mühendislik-Mimarlık Fakültesi/Mimarlık Bölümü.
Perker, Z. Sevgen
Akıncıtürk, Nilüfer
Keywords: Cumalıkızık evleri
Geleneksel konut
Ahşap konut sistemi
Cumalıkızık houses
Traditional house
Wooden house system
Issue Date: 6-Jan-2011
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Perker, Z. S. ve Akıncıtürk, N. (2011). "Geleneksel Cumalıkızık evlerinde ahşap konut sistemi". Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, 16(1), 41-51.
Abstract: Kırsal mimarinin önemli örneklerinden olan Cumalıkızık, Osmanlı’nın Bursa’yı ele geçirmesinden sonra Kayı Boyu Türkleri’nden Kızıklar’ın kurduğu 7 köyden biridir. Cumalıkızık, geleneksel yaşam biçimi, doğal güzellikleri, tarihi anıtları, organik sokak dokusu ve özgün sivil mimari örneği olan geleneksel konutları ile ulusal ve uluslararası alanda kültürel miras olarak önem taşıyan bir yerleşimdir. Cumalıkızık’da Osmanlı dönemi kırsal mimarisinin önemli örnekleri olan geleneksel ahşap konutlar bulunmaktadır. Bu çalışmada Cumalıkızık geleneksel ahşap konut sisteminin incelenmesi amaçlanmaktadır.
Cumalıkızık, which is one of the most important examples of the rural architecture, is one of the seven residentials established by the Kızıks from the Kai Tribe Turks soon after Bursa was conquered by the Ottomans. Cumalıkızık is one of the most significant cultural heritages of Turkey and the world with its traditional lifestyle and natural beauties and historical monuments, organic streeets, traditional houses which are exapmles of civilian unique architecture. In Cumalıkızık residential, there are existing traditional wooden houses that are important exapmles of the countryside architecture of Ottomans. This study aims to examine that traditional wooden house system in Cumalıkızık.
URI: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/202669
http://hdl.handle.net/11452/11998
ISSN: 2148-4147
2148-4155
Appears in Collections:2011 Cilt 16 Sayı 1

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
16_1_5.pdf1.27 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons