Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/11812
Title: Sürekli rejimde farklı soğutucu akışkanlar için hava-su kaynaklı mekanik buhar sıkıştırmalı ısı pompasının simulasyonu
Other Titles: Steady-state simulation of air to water mechanical vapour-compression heat pump for different refrigerants
Authors: Uludağ Üniversitesi/Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu.
Coşkun, Salih
Keywords: Isı pompası
Hava-su kaynaklı ısı pompası
Simulasyon
Heat pump
Air-to-water heat pump
Simulation
Issue Date: 2004
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Coşkun, S. (2004). "Sürekli rejimde farklı soğutucu akışkanlar için hava-su kaynaklı mekanik buhar sıkıştırmalı ısı pompasının simulasyonu". Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, 9(1), 41-51.
Abstract: Bu çalışmada sürekli rejimde farklı soğutucu akışkanlar için hava-su kaynaklı mekanik buhar sıkıştırmalı ısı pompası sisteminin performans özellikleri incelenmiştir. Sistemi oluşturan her bir elemanın basit matematik modelleri oluşturularak, Turbo Pascal programlama dili yardımıyla yazılan bir program sayesinde sistemin simulasyonu gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan program sayesinde farklı soğutucu akışkanlar için (Freon-12, 134a, 22 ve 404a) sistemin değişen özelliklerine karşılık (hava, su, debi ve sıcaklıkları) sistemin performansını belirten ITK değerlerinin değişimi gözlenmiştir. Ayrıca bu program sayesinde sistemin her noktasındaki sıcaklıklar (soğutucu akışkan, su, hava için) ve sistemi oluşturan elemanların (kondenser, evaporatör, kompresör) kapasiteleri elde edilebilmektedir.
In this study, an air-to-water vapour compression heat pump system simulation model at steady-state was developed for different refrigerant. Simple mathematical models were employed for each component of the cycle. They resulted in a set of nonlinear equations which were solved numerically by Turbo Pascal programming language. ITK known as performans of system, was observed despite changeable characteristic of system by using programmming language. In addition, temperatures at every point of system and capacities of each component (condenser, evaporator, compressor) were obtained.
URI: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/202846
http://hdl.handle.net/11452/11812
ISSN: 2148-4147
Appears in Collections:2004 Cilt 9 Sayı 1

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
9_1_5.pdf234.14 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons