Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/20618
Title: İhracat için üretim bölgeleri
Authors: Uludağ Üniversitesi/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi.
Akat, Ömer
Keywords: İhracat
Hindistan
Güney Tayvan
Kaçakçılık tehlikesi
Doğu Asya
Issue Date: 1983
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Akat, Ö. çev. (1983). ''İhracat için üretim bölgeleri''. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, 4(2), 205-208.
Abstract: İhracat için üretim bölgeleri, ihracatlarına ve ihracatçılarına en fazla yardımı sağlamak üzere, değişiklik ere kolayca uyabilecek ekonomik politikaları izleyen, birçok ufak ülkelerde dikkatleri çekecek kadar başarılı olmuştur. Genellikle, bu bölgelerdeki mevcut şartların bulundukları ülkedeki şartlardan pek fazla farkı yoktur. İhracat için gerekli hammaddelerin ithalatı serbestçe yapılır, yatırım malları lisansa tabi değildir ve sermaye ile karların yurtdışına transferi daha fazladır. En önemli fark; bürokrasi ile ilgili işlemlerin en az olması ve bu bölgeler üzerindeki yatırım kararlarının hükümet tarafından daha çabuk alınmasıdır öyleyse, bu bölgelerin muhtemel avantaj ve dezavantajları nelerdir? Adı geçen bölgelerin başarılı veya başarısız olmasına sebep olan belli başlı teorik ve idari nedenler nelerdir?
Description: Orijinal eserin künyesi: "Export Processing Zones: Gains at the Margin '', Economic and Political Weekly, A Sameeksha Trust Publication. Bombay, November 20, 1971, Vol. VI, No. 47, p. 2345-2347.
URI: http://hdl.handle.net/11452/20618
Appears in Collections:1983 Cilt 4 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
4_2_17.pdf1.11 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons