Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/19711
Title: Gümrük himayesi, reel ücretler ve reel gelirle
Authors: Bhagwati, J.
Uludağ Üniversitesi/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi.
İyibozkurt, M.Erol
Keywords: Gümrük himayesi
Reel gelirle
Reel ücretler
Stolper - Samuelson teoremi
Issue Date: 1972
Publisher: Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
Citation: Bhagwati, J. (1972). "Gümrük himayesi, reel ücretler ve reel gelirle". çev. M. Erol İyibozkurt. Akademi: Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Dergisi, 1(1), 63-76.
Abstract: Son zamanlardaki bir makalede Lancaster (1957, s. 199) ünlü Stolper - Samuelson teoremini yeniden inceleyip, şöyle sonuçlandırdı: Bu makale gümrük himayesinin faktörlerden birinin reel ücretini yükselteceğini reddetmez, fakat Stolper- Samuelson'daki faktörlerin nisbi kıtlığından bunun hangi faktör olacağını çıkarmak için genel bir durum elde edilemiyeceğini gösterir. Stolper - Samuelson teoremindeki gümrük himayesi kıt faktörün reel ücretini yükseltir'in doğru olmıyan bir genelleme olduğu gösterilmesine rağmen, gümrük himayesi ithal malının nisbi olarak bol olduğu faktörün reel ücretini yükseltir diye yeniden ileri sürülmüş bir beyanın genel bir geçerliliği vardır.
Description: Protection, real wages and real incomes, Economic Journal, vol. 69, 1959, pp. 733- 44 J. Bhagwati (Edited by), International Trade, Middesex, 1969, s. 268 - 283.
Bu makale Nuffield Ekonomi Cemiyetinde verildi. Teşekkür borçlarım Profesör Hicks ve J. Black'edir. Bu makaleyi eliştirmede Profesör Harry Johnson'a borçluluğumu kaydetmekten de memnunum.
URI: http://hdl.handle.net/11452/19711
Appears in Collections:1972 Cilt 1 Sayı 1

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
1_1_3.pdf3.74 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons