Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/18162
Title: Koyunlarda gebe kısrak serum gonadotropini (PMSG) ve gonadotropin salgılayıcı hormonun (GnRH) sinkronizasyon ve döl verimine etkisi üzerinde bir araştırma
Other Titles: A study on the effect of pregnant mare serum gonadotropin (PMSG) and gonadotropin releasing hormone (GnRH) on the synchronization and fertility of ewes
Authors: Deligözoğlu, Fazıl
Uludağ Üniversitesi/Veteriner Fakültesi/Reprodüksiyon ve Sun'i Tohumlama Bilim Dalı.
Gökçen, Hazım
Tümen, Hüseyin
Soylu, M. Kemal
Doğan, İbrahim
Bilgin, Binnur
Keywords: Ewe
Koyun
PMSG
GnRH
Synchronization
Senkronizasyon
Fertility
Doğurganlık
Issue Date: 1992
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Gökçen, H. vd. (1992). ''Koyunlarda gebe kısrak serum gonadotropini (PMSG) ve gonadotropin salgılayıcı hormonun (GnRH) sinkronizasyon ve döl verimine etkisi üzerinde bir araştırma''. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi, 11(3), 135-141.
Abstract: Bu araştırmada kullanılan 25 Merinos koyununa 14 gün süre ile 30 mg. Cronolone içeren vajinal süngerler uygulandı. Süngerlerin alınmasından bir gun önce koyunlar iki gruba ayrıldı. Birinci guruptakilere 100 mcg. Gonadorelin, ikinci gruptakilere M 500 IU PMSG enjekte edildi. İki grupta koyunların hepsi östrus gösterildi. Aynı koç'tan alınan ve glukoz-fosfat sulandırıcısı ile sulandırılan spermanın 0.25 cm3'lük bölümleri ile koyunlar tohumlandı. Tohumlamalardan sonra 40 gün içinde geri dönmeyenlerin oranı her iki grupta % 66.6 bulundu.
In this research, twenty five Merino ewes were used. Vaginal sponges which contain 30 mg. Cronolone were applied for 14 days. Ewes were divided into two groups one day before withdrawal of the sponges. Ewes in the first and the second groups were treated with 100 mcg. Gonadorelin and 500 IU PMSG respectively. All ewes were showed estrus and were inseminated with 0.25 cm3 of semen collected from the same ram and diluted with glucose-phosphate diluent. The rates of ewes which did not show estus 40 days after the insemination were found as 66.6 % for both groups.
Description: Bu araştırma Bandırma koyunculuk araştırma enstitüsü döner sermaye gelirleri ile desteklemiştir.
URI: http://hdl.handle.net/11452/18162
Appears in Collections:1992 Cilt 11 Sayı 3

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
11_3_17.pdf1.42 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons