Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/17619
Title: İneklerde fertilite sorunları ve çözüm yolları
Authors: Alaçam, Erol
Uludağ Üniversitesi/Veteriner Fakültesi/Doğum ve Dölerme Hastalıkları Anabilim Dalı.
Gökçen, Hazım
Keywords: İneklerde fertilite sorunları
İnfertilite
Döl verimi düşüklüğü
Issue Date: 1983
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Alaçam, E. ve Gökçen, H. (1983). "İneklerde fertilite sorunları ve çözüm yolları". Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi, 2(2), 37-59.
Abstract: Gerek dişi , gerekse erkek hayvanlarda döl verimi düşüklüğü olarak tanımlana bilen infertilite olgusu bazen bir, çoğu zamanda birkaç öğenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Ana ve erkek hayvanda oogenesis veya spermatognesis'ten baş• layarak, östral ,siklusların devamlılığında, östrüs ve ovulasyonun şekillenmesinde, tohumlamada, fekondasyonda, bölünmeler sırasında, embriyonal dönemde, gebelik süreci içinde, doğum sırasında veya sonrasında şekillenebilecek herhangi bir fiziki, hormonal veya enfeksiyöz dış etki fertiliteyi bireysel olarak aksatabilir. Bazende infertilite olgusu salgın enfeksiyonlara, bakim ve beslenme koşullarına bağlı olarak, büyük parasal boyutlara ulaşan bir sürü sorunu olarak karşımıza çıkabilir. Döl veri mi düşüklüğünün nedenleri Cetvel 1 'de görüldüğü biçimde gruplandırılabilir.
Description: Bu derleme, 8.3.1983 tarihinde Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinde, "Panel" bildirisi olarak sunulmuştur.
URI: http://hdl.handle.net/11452/17619
Appears in Collections:1983 Cilt 2 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
2_2_6.pdf5.75 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons