Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/9377
Title: Farklı düzeylerde nitrat ile beslemenin perlitte yetiştirilen kıvırcık salata'nın verim ve nitrat içeriği üzerine etkileri
Other Titles: Effects of feeding nitrate with different levels on the yield and nitrate content of curly salad grown in perlite
Authors: Özgümüş, Ahmet
Aydınalp, Cumhur
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Toprak Anabilim Dalı.
Keywords: Azotlu gübreler
Marul
Nitratlar
Perlit
Toprak
Verim
Nitrogen fertilizers
Lettuce
Nitrates
Perlite
Soil
Yield
Issue Date: 14-Sep-1993
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Aydınalp, C. (1993). Farklı düzeylerde nitrat ile beslemenin perlitte yetiştirilen kıvırcık salata'nın verim ve nitrat içeriği üzerine etkileri. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Bu çalışmada, farklı düzeylerde nitrat ile beslemenin perlitte yetiştirilen kıvırcık salatanın (Lactuca sativa) verimi ve nitrat içeriği ile kimi makro ve mikro element konsantrasyonları üzerine etkileri araştırılmıştır. İki farklı kıvırcık çeşidi ile saksı denemesi kurulmuş yetiştirme ortamı olarak perlit kullanılmıştır. Bitkiler üç ayrı düzeyde nitrat azotu (100, 200 ve 400 mgl-x N03-N) içeren besin çözeltisi ile beslenmiştir. Besin çözeltisindeki nitrat konsantrasyonu artıkça her iki kıvırcık salata çeşidinde de taze ve kuru ağırlık yanında nitrat içeriği önemli düzeyde artış göstermiştir. Ayrıca kıvırcık salatanın toplam azot, fosfor ve magnezyum içeriği de çözeltideki nitrat konsantrasyonu ile ilişkili olarak önemli ölçüde artmıştır.
This study was intended to research the effects of different level of nitrate application on the yield, nitrate content and macro and micro element contents of lettuce (Lactuca sativa) grown on perlit. A pot experiment was estabilished with two kinds of lettuce and perlite was used as growing media. Plants were fertilized with three levels of nitrate solution {100-200-400 mgl-1 N03-N). It was found that the amount the fresh and dry matter yields of lettuce and it's N03-N content were significantly increased with increasing amounts of nitrate concent rations of nutrient solution. Total nitrogen, phosphorus and magnesium contents of the plants were also increased due to the nitrate concentration of solution.
URI: http://hdl.handle.net/11452/9377
Appears in Collections:Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
027751.pdf
  Until 2099-12-31
1.69 MBAdobe PDFView/Open Request a copy


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons