Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/6793
Title: Hidrolik sistemler için sayısal sinyal işleme ve sürücü devre tasarımı ve analizi
Other Titles: Digital signal processing and driver circuit design and analysis for hydraulic systems
Authors: Yüksel, İbrahim
Önbaş, Halil İbrahim
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı.
Keywords: Analiz
Hidrolik sistemler
Sayısal iletişim
Tasarım
Analysis
Hydraulic systems
Digital communication
Design
Issue Date: 8-Oct-1993
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Önbaş, H. İ. (1993). Hidrolik sistemler için sayısal sinyal işleme ve sürücü devre tasarımı ve analizi. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Bu çalışmada hidrolik sistemler için dijital sinyal işleme ve sürücü devre tasarımı ve analizi yapılmıştır. Bu çalışma, dijital modda darbe genişlik modülasyonlu, digital modda farksal darbe genişlik modülasyonlu, analog modda darbe genişlik modülasyonlu. Bununla beraber ramp sinyali ile devre kontrolü, kazanç kontrolü, hata sezme ve hidrolik sistem için gerekli diğer sinyaller üretilmektedir. Cihaz, kapalı çevirim hidrolik sistemlerde akıllı control elamanı gibi PC ile de kolaylıkla iletişim kurabilecek şekilde çalışmaktadır.
In this study, the digital signal processing for hydraulic systems has been investigated and the signal processing circuits has been designed and analysed. This system has been designed to control an hydraulic system in Pulse Width Modulation - PWM digital mode, Differential Pulse Width Modulation - DPWM digital mode, PWM analog mode.Also the circuit can work as a ramp.a gain amplifier, an error dedector and the other signal generators necessitated by the hydraulic system. The circuit can be used in a closed-loop hydraulic system as an intellegent control devices and also can easly comminucate with a PC.
URI: http://hdl.handle.net/11452/6793
Appears in Collections:Fen Bilimleri Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
029642.pdf
  Until 2099-12-31
4.36 MBAdobe PDFView/Open Request a copy


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons