Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/6189
Title: Tekstil eğitiminde bilgisayarlı brode desenleme
Other Titles: Computerized embroidery design in textile education
Authors: Sürür, Ayten
Şilli, Özgür
Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı/Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı.
Keywords: Bilgisayar destekli tasarım
Bilgisayar kullanımı
Brode makinası
Desen
Nakış
Tasarım
Tekstil eğitimi
Computer aided design
Computer usage
Embroidery machinery
Pattern
Embroidery
Design
Textile education
Issue Date: 2002
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Şilli, Ö. (2002). Tekstil eğitiminde bilgisayarlı brode desenleme. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.
Abstract: Bu çalışmamızda, bilgisayarlı brode tasarımı ve desenlendirme sistemleri incelenmiştir. Öncelikle tekstil eğitiminde tasarım ve tasarımcının rolü ve önemi vurgulanmış olup, tekstilin diğer dallarında kullanılan bilgisayar sistemleri incelenmiş, tekstil endüstrisinde önemli bir role sahip olan brode tasarımı ve kullanım alanları konusunda bilgi verilmiştir. Sırasıyla nakış teknolojisi ile ilgili kaynak araştırması yapıl mış, brode-güpür nakısının tarihçesi, nakışta kullanılan hammaddeler, bilgisayar kullanımı ve desenlendirme yöntemleri, desen tasarımı, de sen çizim ve hazırlanması, punch işleminin yapılışı incelenmiştir. Daha sonra.kullanılan brode nakış desenleri, brode makinaları, nakışlı kumaşların terbiye ve bitim işlemleri ile ilgili bilgi verilmiş olup, brode-güpür örnekleri ile tamamlanmıştır.
In this study, embroidery design with computer and design systems are examined. Before all else, design and tha designer's role and importance are explained. Computer systems, which are used in the other branches of textile are examined. Embroidery desing and usage fields which are significant in textile industry are explained. Written source which is related with embroidery technology is researched. The history of embroidery, raw materials used in embroidery, usage of computer and methods of design, design, construction and preparation of design, punch procers are examined. Then designs of used embroidery, embroidery machines, the taming and ending of embroideried fabrics are informed. Embroidery examples are given.
URI: http://hdl.handle.net/11452/6189
Appears in Collections:Sosyal Bilimler Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
113676.pdf
  Until 2099-12-31
6.43 MBAdobe PDFView/Open Request a copy


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons