Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/5989
Title: Deneysel peritoneal hidatidozda Mebendazol ve Albendazol'ün proflaktik kullanımının kist gelişimine etkisi
Other Titles: The effect of prophylactic use of Mebendazole and Albendazole on cyst development in experimental peritoneal hydatidosis
Authors: Akbulut, Erol
Uludağ Üniversitesi/Tıp Fakültesi/Genel Cerrahi Anabilim Dalı.
Keywords: Albendazol
Albendazole
Antihelmintikler
Anthelmintics
Echinococcosis
Issue Date: 1994
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Akbulut, E. (1994). Deneysel peritoneal hidatidozda Mebendazol ve Albendazol'ün proflaktik kullanımının kist gelişimine etkisi. Yayınlanmamış uzmanlık tezi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi.
Abstract: Cerrahi sırasında yayılan skolekslerin oluşturduğu sekonder hidatidozda mebendazol ve albendazolün koruyucu etkisini araştırmak ye karşılaştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada 45 adet 21-33 günlük fareler kullanıldı. Farelere koyun karaciğerinden hazırlanan ve 0.1 cc de yaklaşık 1000 adet protoskoleks bulunan süspansiyonun intraperitoneal olarak verilmesinden önce, 4 gün süresince 50-60 mg/kg mebendazol ve 10-15 mg/kg albendazol verildi. Fareler 8 hafta gözlendikten sonra karınları genişçe açılarak gruplar hidatid kist gelişen hayvan sayısı, oluşan kist sayısı ve kist çapları açısından karşılaştırıldı. Sonuçta gruplar arasında kist gelişen hayvan sayısı, oluşan kist sayısı ve kist çapları bakımından istatistiksel olarak fark gözlenmedi. Bu bulgularla mebendazolün 50-60 mg/kg, albendazolün 10-15 mg/kg olarak ameliyattan önce 4 gün süreyle verilmesi ile sekonder hîdatidozun önlenemeyeceği sonucuna varılmıştır.
URI: http://hdl.handle.net/11452/5989
Appears in Collections:Tıpta Uzmanlık / Specialization in Medicine

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
040609.pdf
  Until 2099-12-31
4.63 MBAdobe PDFView/Open Request a copy


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons