Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/5921
Title: PID kontrol organı katsayılarının otomatik olarak ayarı
Other Titles: Automatic tuning of PID controlles
Authors: Türe, Murat
Aydın, Tekin
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı.
Keywords: PID denetleme
PID control
Issue Date: 1995
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Aydın, T. (1995). PID Kontrol organı katsayılarının otomatik olarak ayarı. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Bu çalışmada, PID denetleyici katsayılarının (Oransal kazanç, İntegral zamanı ve Türev zamanı) tespiti amacı İle kullanılmakta olan Zeigler-Nichols basamak cevabı ve frekans cevabı yöntemleri incelenmiştir, bu yöntemleri kullanarak parametrelerini kendi kendine ayarlayan bir sayısal PID denetleyici bilgisayar tabanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Denetleyici, ve 2. dereceden İki ayrı elektriksel sistem üzerinde denenmiş ve kendinden ayarlamalı PID denetleyici performansı, aynı sistemler üzerinde oransal denetleyicinin etkisi İle karşılaştırılarak incelenmiştir.
In thls research, Zelgler-Nichols step response and frequency response methods used to determine the PID parameters have been observed. A personal Computer based dlgltal PID controller, tuninig it's parameters by using these methods has been realized and tested on electrical systems of 1, and 2. order. Controller performance has been given in comparlsion wlth a proportional controller's effect on the same systems.
URI: http://hdl.handle.net/11452/5921
Appears in Collections:Fen Bilimleri Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
045261.pdf
  Until 2099-12-31
1.36 MBAdobe PDFView/Open Request a copy


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons