Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/5369
Title: Bilgisayar destekli torna tezgahı
Other Titles: Computer aided lathe
Authors: Tütüncüoğlu, Ergür
Çelik, Sabri
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı.
Keywords: Elektrik ve elektronik mühendisliği
Electrical and electronics engineering
Issue Date: 1988
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Çelik, S. (1988). Bilgisayar destekli torna tezgahı. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Bu çalışmada Wolf Jahn firmasının ürettiği saatçi tornasının bilgisayar kontrollü tezgah haline getirilmesi incelenmiştir. Bu amaçla tezgahın kesici ağızının iki boyuttaki hareketi, bir mikroişlemci ile kontrol ettirilmiştir. Sistemde kullanılan mikroişlemci 8 bitlik 6510 çipidir. Kesici ağızın iki boyuttaki hareketini 1.8° adım aralığı olan step motorlar sağlamaktadır. Torna tezgahının bilgisayar aracılığı ile çalıştırılabilmesi için BASIC ve Makina dillerinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.Bu programda kesici ağızın noktasal hareketi esas alınmıştır.
In the present work, the application of Computer Numeric Control to the miniature type lathe was studied. For this purpose, the movement of chuck in two directions was achieved using a microprocessor. The microprocessor used in the system was 8 bit 6510 type. Two stepper motors of 1.8° per step were employed for the movement of chuck. In order to control the stepper motors, a computer program was developed using BASIC and Machine Code languages.
URI: http://hdl.handle.net/11452/5369
Appears in Collections:Fen Bilimleri Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
003545.pdf
  Until 2099-12-31
2.7 MBAdobe PDFView/Open Request a copy


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons