Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/5355
Title: Dünyada üretilen fermente ürünler: Tarihsel süreç ve sağlık ile ilişkileri
Other Titles: Fermented products produced in the world: Historical process and relationships with health
Authors: Karaçıl, Merve Şeyda
Tek, Nilüfer Acar
Keywords: Fermantasyon
Fermente yiyecek ve içecekler
Sağlık etkileri
Fermentation
Fermented foods and beverages
Health effects
Issue Date: 30-Dec-2013
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Karaçıl, M. Ş. ve Tek, N. A.. (2013). "Dünyada üretilen fermente ürünler: Tarihsel süreç ve sağlık ile ilişkileri". Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 27(2), 163-173.
Abstract: Fermantasyon yüzyıllardan beri uygulanmakta olan en ekonomik gıda üretim ve koruma yöntemlerinden biridir. Fermente yiyecek ve içecekler dünyadaki her toplumun beslenme kültürünün temel bileşeni olup etnik toplulukların kültürel tarihini taşır. Hem dünya genelinde hem de ülkemizde süt (kefir, kımız, kurut), tahıl (boza, mahewu, tarhana, idli, dosa), et (sucuk, pastırma), balık (balık sosu), soya (soya sosu, natto, tempeh), sebze ve meyve (kimchi, sauerkraut, gundruk, sunki) bazlı olmak üzere çok çeşitli fermente ürünler üretilmektedir. Fermente ürünler sağlığı geliştirici faydaları ve bunlarla ilişkili işlevsel mikroorganizmaları barındırmaları bakımından bozulabilir besinleri koruma, besin değerini zenginleştirme, antioksidan üretimi, terapötik faktörler ve immünolojik etkileri gibi biyolojik işlevleve sahiptir. Bahsedilen özelliklerinden dolayı son yıllarda dünyada ve ülkemizde fermente yiyecek ve içeceklerin tüketimine olan ilgi artmıştır.
Fermentation has been practiced since centuries. It is one of the most economical methods of food production and conservation. Fermented foods and beverages are part of nutrition culture of societies in all over the world. Milk (kurut, kefir, koumiss), cereals (tarhana, boza, mahewu, idli, dosa), meat (sucuk, pastırma), fish (fish sauce), soy (soy souce, natto, tempeh), vegetables and fruits (kimchi, sauerkraut, gundruk, sunki) based fermented products are produced in both around the world and our country. Fermentation contributes to increase endurance and food storage in addition to protection and promotion of health with antioxidant, therapeutic and immunological characteristics. Accordingly these features there have been an increased interest at consumption of fermented foods in our country and all over the world in recent years.
URI: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/154205
http://hdl.handle.net/11452/5355
ISSN: 2651-4044
Appears in Collections:2013 Cilt 27 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
27_2_17.pdf118.11 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons