Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/5353
Title: Amaranthus spp: Kimyasal bileşimi ve fırın ürünlerinde kullanımı
Other Titles: Amaranthus spp: Chemical composition and use in bakery products
Authors: Boz, Hüseyin
Keywords: Amarant
Diyet lifi
Anti kanser
Antioksidan
Amaranth
Dietary fiber
Anti-cancer
Antioxidant
Issue Date: 30-Dec-2013
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Boz, H. (2013). "Amaranthus spp: Kimyasal bileşimi ve fırın ürünlerinde kullanımı". Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 27(2), 147-153.
Abstract: Amaranthus spp. yüksek oranda doymamış yağ, squalen ve gluten içermeyen proteinleri gibi değerli besin bileşenleri ile ümit verici bir kaynak, tahıllar için iyi bir alternatiftir. Amarant çoğunlukla bir tohum olarak insanlar tarafından tüketilmekte veya fonksiyonel bir gıda bileşeni olarak kullanılmaktadır. Yüksek protein içeriği ve dengeli amino asit kompozisyonu ile amarant’ın besin içeriği tahılların çoğundan daha yüksektir. Amarant ekmek, kek, kraker ve kahvaltılık tahıl ürünleri üretiminde kullanılabilmektedir. Ayrıca, son yıllardaki çalışmalar amarant tohumu, yağı ve yapraklarının kan basıncı, kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkilerine ek olarak antioksidan, anti kanser özellikleri ve çölyak hastaları için iyi bir gıda olması amarant’ın insan sağlığına faydaları arasındadır.
Amaranthus spp. is a promising source of valuable nutritional components: amarant contain highly unsaturated oil, squalene and gluten-free proteins and therefore is a good substitute for cereals. They are commonly consumed by humans as a seed or used as a functional ingredient in foods. The nutritional quality of amarant is higher than that of most cereal grains, owing to its high protein content and balanced essential amino acid composition. The amaranth can be used in cereal products production such as bread, cakes, crackers and breakfast cereal products. Also, some of the recent studies have shown distinct health benefits of amaranth seeds, seed oil and leaves. Some of these include benefits to reduce blood pressure, cholesterol, blood sugar and other benefits from its antioxidant, anti-cancer properties and as a food for patients with celiac disease.
URI: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/154203
http://hdl.handle.net/11452/5353
ISSN: 2651-4044
Appears in Collections:2013 Cilt 27 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
27_2_15.pdf91.84 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons