Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/4898
Title: Bükme ile şekillendirilen saclarda geri yaylanma davranışının incelenmesi
Other Titles: Springback behaviour of sheet metal that formed bending
Authors: Özcan, Reşat
Yenice, M. Mustafa
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Makine Anabilim Dalı.
Keywords: Geliştirilmiş yüksek mukavemetli saclar
V-bükme
Soğuk şekillendirme
Geri yaylanma
Advanced high strength steels
V-bending
Cold forming
Springback
Issue Date: 2006
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Yenice, M. M. (2006). Bükme ile şekillendirilen saclarda geri yaylanma davranışının incelenmesi. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Sac malzemelerin şekillendirilmesinde karşılaşılan en büyük problemlerden birisi de geri yaylanmadır. Günümüzde, avantajlarından dolayı kullanımı iyice yaygınlaşan geliştirilmiş yüksek mukavemetli saclar için bu problem üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada en sık kullanılan şekillendirme yöntemlerinden birisi olan V-bükme operasyonunda elde edilen deney parçaları için, kalıp ve malzeme değişkenlerine bağlı olarak geri yaylanma davranışı incelenmiştir. Kalıp değişkeni olarak kalıp V açısı, erkek kalıp uç yarıçapı alınmıştır. Deneylerde malzeme değişkeni olarak üç tip sac malzemeden, üç ayrı hadde yönünde numuneler kullanılmıştır.
One of the biggest problem in sheet metal forming is springback. Usage of advanced high strength steels (AHSS) rices gradually because of their advantages but springback problems are higher than other class of sheet metarials so that working on this problem continue. In this study springback behaviour of V-bended parts have been observed. Die V angle and punch radius have been used as a die factor and three types of material and three types of rolling angle have been used as material factor.
URI: http://hdl.handle.net/11452/4898
Appears in Collections:Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
202109.pdf2.47 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons