Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/2550
Title: Rulmanlı yataklarda hertz basınçlarının hesabı
Other Titles: Calculation of hertz pressures on rolling bearings
Authors: Güllü, Emin
Gün, Osman
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Makine Mühendisliği Anabilim Dalı.
Keywords: Hertz deformasyonu
Temas basıncı
Sabit bilyalı yatak
Makaralı yatak
Hertz deformation
Contact stress
Ball bearings
Roller bearings
Issue Date: 2010
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Gün, O. (2010). Rulmanlı yataklarda hertz basınçlarının hesabı. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Rulmanlar standartlaştırılmış makine elemanlarıdır. Temas yüzey boyutu elemanların diğer boyutlarından çok küçük olduğunda yüzey basınçları yerine rulmanların ömrünün azalmasında çok etkili olan Hertz Basınçları meydana gelir ve bu Hertz Basınçları çok fazlaysa rulmanın ömrü azalır ve çok kısa kullanma zamanından sonra değiştirilmesi gerekir. Bu ayrıca makine ve makinenin kullanıldığı prosesi etkiler.Bu tezde rulmanlardaki Hertz Basıncı'nın sabit bilyalı ve silindirik makaralı rulmanlardaki etkilerini ve bilya ve makara büyüklüklerinin değiştirilmesiyle ne gibi sonuçlar verdiği, yuvarlanma elemanlarında ve bileziklerde meydana gelen elastik deformasyonlar Matlab programıyla incelenmiştir.
Bearings are standardizied machine elements. Because of very smaller contact area size which has very big effects on bearing deformation occurs instead of contact pressures and if Hertz Pressures are so much it makes the bearing life decrease and needs to change bearing after short time usage. This also effects the machine and all preses which machine is using in.In this thesis, the effect of Hertz Pressure on ball bearrings and roller bearrings, the results of changing the ball and roller sizes, deformations of rolling elements were researched with Matlab Software.
URI: http://hdl.handle.net/11452/2550
Appears in Collections:Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
340056.pdf1.45 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons