Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/20789
Title: Sanayide iş yerlerinin insancıl biçimde düzenlenmesi gerekliliği, imkanları ve sınırları
Authors: Kern, Werner
Bursa Üniversitesi/İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi.
Yılmaz, Zekai
Alptüzün, İlköz
Keywords: Sanayi
Sosyal duyarlılık
İşgücü psikolojisi
İş gücü
Issue Date: 1981
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Kern, W. (1981). "Sanayide iş yerlerinin insancıl biçimde düzenlenmesi gerekliliği, imkanları ve sınırları". çev. Zekâi Yılmaz ve İlköz Alptüzün. Bursa Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dergisi, 2(2), 191-202.
Abstract: Son yıllarda, Batı Alman ekonomisi nedenleri acısından önemli olan iki büyük iş uyuşmazlığına sahne olmuştur. Bunlardan biri, 1978 yılında basım sanayiinde devrim yaratacak nitelikte yeni yazı tekniklerinin uygulanmaya konulması dolayısıyla grev ve lokavtlara neden olan ve rasyonelleştirmeye karşı korunma anlaşmalarının yapılması amacını güdüyordu. Diğeri ise, kısa bir süre önce 1978'den 1979 yılına geçerken demir çelik endüstrisinde ortaya çıkmıştır. Bu hareket, demir çelik endüstrisinde rasyonelleştirme tedbirlerinin gelecek yıllarda bazı işyerlerini gereksiz kılmasını, haftalık iş saatlerini 40 saatten giderek 35 saa'te indirme yolu ile telafi etme amacına yönelikti. Sansasyon yaratan bu her iki hareket, planlanmış teknolojik değişmelere tabi olan iş sürecinde insanın gelecekteki yerinin korunmasını amaçlıyordu.
Description: Federal Almanya Köln Üniversitesi, İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Genel İşletme ve Sanayi İşletmeciliği Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Werner Kern’e Nisan 1979'da Bursa ve İzmir'de verdiği bu konferansın yayın müsaadesi için teşekkür ederiz.
URI: http://hdl.handle.net/11452/20789
Appears in Collections:1981 Cilt 2 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
2_2_14.pdf3.44 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons