Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/20551
Title: Savaş ekonomisi
Authors: Pigou, Arthur Cecil
Uludağ Üniversitesi/İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi.
Dülgeroğlu, Ercan
Keywords: Savaş ekonomisi
Harp potansiyeli
Üretimin yaygınlaştırılması
Tüketim kısıtlamaları
Sermaye
Sermaye erimesi
Issue Date: 1988
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Pigou, A. C. (1988). ''Savaş ekonomisi''. çev. Ercan Dülgeroğlu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, 9(1-2), 229-235.
Abstract: Herhangi bir ülkenin sahip olduğu gerçek kaynaklar, halkının zihni ve bedeni gücünü, topraklarını ve madeni varlıklarını, maddi sermaye yapılarını, fabrika, demiryolları, gemiler ve mal stoklarını ve maddi olmayan "organizasyon" sermayesini ve vatandaşlarının yabancılardan yasal olarak almaya hak olduğu ödemeleri ihtiva eder. Barış zamanının normal siyasi iktisadında bu muhtelif kaynaklar belirli bir ritmik düzenle her yıl milli hasılayı veya gerçek milli geliri husule getirmek üzere ayarlanmış, olarak düşünülür. iktisadi analiz ve sosyal reform tasarıları çalışması bu milli hasılanın büyüklüğü halk arasında alımı ve zaman içinde de kendi üzerinde temerküz etmektedir.
Description: Çevirisi yapılan eserin künyesi: Pigou, Arthur Cecil; "Economic of War", The Political· Economy or War, Macmillan and Co., Ltd., London, 1940 ve P.A Samuelson, R.L. Bishop, J.R. Coleman (editörler), Readings In Economics, McGraw-Hill Book Company, Inc., New York, 1955 (İkinci Baskı), s. 389-397.
URI: http://hdl.handle.net/11452/20551
Appears in Collections:1988 Cilt 9 Sayı 1-2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
9_1-2_21.pdf2.08 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons