Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/1403
Title: Hafif ticari araç kapıları için modüler menteşe tasarımı, optimizasyonu ve prototip imalatı projesi
Other Titles: Hinge modular design, optimization and production prototype for light commercial vehicle doors
Authors: Karpat, Fatih
Tüfekçi, Mustafa
Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Makine Mühendisliği Anabilim Dalı.
Keywords: Menteşe
Sonlu elemanlar analizi
Optimizasyon
Alüminyum
Hafifletme
Hinge
Finite element analysis
Optimization
Aluminum
Weight reduction
Issue Date: 2-Dec-2016
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Tüfekçi, M. (2016). Hafif ticari araç kapıları için modüler menteşe tasarımı, optimizasyonu ve prototip imalatı projesi. Yayınlanmamış yüksek lisans tezi. Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
Abstract: Sürdürülebilirlik kavramı günümüzde büyük bir önem kazanmıştır. Son yıllarda oluşturulan regülasyonlar ile otomotiv üreticileri CO2 emisyonu oranını düşürmek ve geri dönüşüm katsayısı yüksek malzemeleri kullanmak zorunda kalmışlardır. Hafif, mekanik özellikleri iyi ve geri dönüşüm katsayısı yüksek malzemelerden en önemlilerinden biri ise alüminyum alaşımlarıdır. Tez çalışmasında bir hafif ticari araç menteşesinin alüminyum alaşım malzemesinden üretilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle menteşenin sürdürülebilirlik ve ağırlık bakımında iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Bilgisayar destekli tasarım, sonlu elemanlar analizleri ve topoloji optimizasyonları gibi yenilikçi yöntemlerle sonuca ulaşılmıştır.
Nowadays, recyclability is very important. Automotive producers must reducing C02 emissions and must use materials that has big recyclable factor according to regulations that are created in recent years. Aluminum is one of the most important material that has good mechanical properties, is light and has good recyclable factor. In this study, the aim is produce to hinge that is for light commercial vehicle door, by using aluminum. In this way, hinge will be improved in term of weight and recyclability. The conclusion was reached by using innovator methods which are Computer aided design, finite element analysis and topology optimization.
URI: http://hdl.handle.net/11452/1403
Appears in Collections:Yüksek Lisans Tezleri / Master Degree

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
455507.pdf3.16 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons