Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/12778
Title: Structural strengthening of second row passenger seat frame developed for M1 category vehicles
Other Titles: M1 Kategorisi Araçlar İçin Geliştirilen İkinci Sıra Yolcu Koltuğu Karkasının Yapısal Güçlendirilmesi
Authors: Erkul, Semih
Balcı, Semih
Keywords: Second row passenger seat
Tube to tube welding
Safety-belt anchorages
Frame integrity
ECE-R14
İkinci sıra yolcu koltuğu
Borudan boruya kaynak
Emniyet kemeri bağlantı elemanları
Karkas bütünlüğü
Issue Date: 19-Aug-2020
Publisher: Bursa Uludağ Üniversitesi
Citation: Erkul, S. ve Balcı, S. (2020). "Structural strengthening of second row passenger seat frame developed for M1 category vehicles". Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dergisi, 25(2), 1071-1082.
Abstract: The issue of security in the automotive industry is becoming more and more important day by day and intensive studies are carried out in this regard. It is vital that automobile seats have to meet security regulations to assure optimum passenger safety. This article investigates the design changes of a passenger seat required to meet and exceed the Economic Commission for Europe (ECE) R-14 regulation. ECE R-14 contains a lot of restrictions to secure adequate safety-belt anchorages endurance for vehicles. Various design scenarios have been created to improve the performance of the seat. The CAD models have been designed in CATIA V5 and validated using Hyperworks software. Then, physical tests were also conducted with prototypes to compare outputs with FEA results.
Otomotiv endüstrisinde güvenlik konusu her geçen gün daha da önem kazanmakta ve bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Otomobil koltuklarının optimum yolcu güvenliğini sağlamak için güvenlik yönetmeliklerini karşılaması çok önemlidir. Bu makale; Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) R-14 yönetmeliği ile uyumlu ve bundan daha ağır şartlara da mukavemet göstermesi beklenen bir yolcu koltuğunun tasarım değişikliklerini araştırmaktadır. ECE R-14, araçlarda yeterli emniyet kemeri ankraj dayanımını sağlamak için birçok kısıtlama içerir. Koltuğun performansını arttırmak için farklı tasarım senaryoları yaratılmıştır. CAD modelleri CATIA V5 kullanılarak tasarlanmış ve Hyperworks yazılımı yardımıyla analiz edilmiştir. Ayrıca, FEA ve gerçek testlerin sonuçlarını karşılaştırmak için prototiplerle fiziksel testler gerçekleştirilmiştir.
URI: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1264975
http://hdl.handle.net/11452/12778
ISSN: 2148-4147
2148-4155
Appears in Collections:2020 Cilt 25 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
25_2_29.pdf1.79 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons