Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/10883
Title: Descartes’ın epistemolojisi ve Foucault’nun eleştirisi: Akıl ve akıl dışılık bağlamında bir eleştiri
Other Titles: The epistemology of Descartes and Foucault’s critics of it: A critics in context rational and irrational
Authors: Keha, Mine Kaya
Keywords: Akıl
Akıl dışı
Kuşku
Foucault
Descartes
Ratio
Irrational
Suspicion
Issue Date: 2010
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Keha, M. K. (2010). "Descartes’ın epistemolojisi ve Foucault’nun eleştirisi: akıl ve akıl dışılık bağlamında bir eleştiri". Kaygı. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Dergisi, 14, 111-122.
Abstract: Descartes kuşkuyu olanaklı bir kesinliği keşfedebilmek amacıyla bir yöntem olarak kullanmıştır. Ama bu arada, kuşkulanma ihtimalini beraberinde getirdiği için deliliği ele almak yerine düşünceden tamamen dışlamıştır. Bu dışlama bir dönüm noktasıdır. Foucault bu gelişmelerin, Batı kültürünün dışavurumu niteliğindeki simalardan sadece biri olan Descartes'ın suçu olduğunu ileri sürmez. Foucault bu gelişmelerin bizzat Batı'nın akıl tasarısında içerildiğini ima etmektedir. Bu tasarı açısından paradigmatik olan tutum, aklın kendisinden kuşkulanmayı reddetmektir ve Descartes bunun örneklerinden sadece biridir.
Descartes used skepticism as a method in order to discover a probable certainty. However, he entirely excluded insanity, instead of handling, from thought since this brings out the probability of suspecting. This exclusion appears to be a landmark. Foucault does not put forward that these developments are the fault of Descartes who was one of the reflecting figures of Western culture. In contrast, Foucault implies that these developments do exist within the mental design of the West. The paradigmatic attitude through this design rejects any suspicion of mind towards it and Descartes is only a model for this attitude.
URI: http://hdl.handle.net/11452/10883
ISSN: 2645-8950
Appears in Collections:2010 Bahar Sayı 14

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
14_7.pdf93.55 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons