Browsing by Author Aydınlı, Yaşar

Jump to: 0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
or enter first few letters:  
Showing results 1 to 20 of 20
Issue DateTitleAuthor(s)
2011-07-19Abdüllatif el-Bağdadi'nin Kitabü'n-Nasihat adlı eseri: Tahkikli neşir ve muhteva analiziAydınlı, Yaşar; Taş, Enes; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2016-05-12Aristoteles ve Farabi'de kategorilerAydınlı, Yaşar; Bayramlı, Ismat; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2015-06-04Arnavut felsefi literatüründe ateizm problemiAydınlı, Yaşar; Kurti, Baki; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
1993"el-Îzâh Fi’l-hayr el-mahz (Liber de causis)" ve onun tesirini yansıtan bir grup risaleUludağ Üniversitesi/İlahiyat Fakültesi.; Aydınlı, Yaşar
2003Farabi'de ruh kavramı ve ruhun ölümsüzlüğü problemiAydınlı, Yaşar; Şentürk, Harun; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2017-12-01Fârâbî ve İbn Sînâ'da bireyleşme ilkesi bağlamında nefis beden ilişkisiAydınlı, Yaşar; Taş, Enes; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
1987Fârâbî'nln siyaset felsefesinde "ilk-başkan (er-Reîs el-Evvel)" kavramıUludağ Üniversitesi/İlahiyat Fakültesi/İslam Felsefesi Bölümü.; Aydınlı, Yaşar
2019-08-19Gaston Bachelard’ın felsefesinde “uygulamalı akılcılık”Aydınlı, Yaşar; Kapan, Nuh; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
1992Bir İbn Bâcce bibliyografyasıUludağ Üniversitesi/İlahiyat Fakültesi.; Aydınlı, Yaşar
1991İbn Bâcce’nin eserleriUludağ Üniversitesi/İlahiyat Fakültesi.; Aydınlı, Yaşar
2002İbn Bâcce’nin “Fi’l-müteharrik” isimli risalesiUludağ Üniversitesi/İlahiyat Fakültesi/Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü.; Aydınlı, Yaşar
2009-12-25İbn Haldun'da tarihsel varlık alanının nedenselliğiAydınlı, Yaşar; Yılmaz, Şeyh Şamil; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2009-09-06İbn Rüşd'de burhanAydınlı, Yaşar; Birgül, Mehmet; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2003İbn Rüşd'de nedensellikAydınlı, Yaşar; Birgül, Mehmet; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2008-08-08İslam Felsefesi'nde adalet kavramıAydınlı, Yaşar; Ensarioğlu, Seda; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimler Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2015-08-12İslam siyaset felsefesi literatüründe âdil savaş kavramıAydınlı, Yaşar; Ensarioğlu, Seda; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
2009-10-21Kemalpaşazâde'nin Nesâyih adlı eserinin transkribi ve felsefî tahliliAydınlı, Yaşar; Türkyılmaz, Yunus; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Anabilim Dalı.
1986Menâkıbu macrûf el-kerhîUludağ Üniversitesi/İlahiyat Fakültesi.; Aydınlı, Yaşar
2018-11-26Platon ve Aristoteles'te Menon Paradoksu ve el-Fârâbî'nin bu meselede iki filozofu uzlaştırma çabasıAydınlı, Yaşar; Özkan, Abdüssamet; Bursa Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/İslam Felsefesi Bilim Dalı.
1996Platon'da ölümsüzlük kuramı: Phaidon diyaloğu üzerine bir tahlil denemesiAydınlı, Yaşar; Karaköse, Şevket; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Felsefe Tarihi Bilim Dalı.