Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11452/17257
Title: Emotional disturbances and their relation to learning
Other Titles: Duygusal rahatsızlıklar ve bunların öğrenmeyle ilişkisi
Authors: Uludağ Üniversitesi/Necatibey Eğitim Fakültesi/Eğitim Bilimleri Bölümü.
Çelen, Nermin
Keywords: Öğrenme güçlüğü
Özel eğitim
Learning disabilities
Issue Date: 1988
Publisher: Uludağ Üniversitesi
Citation: Çelen, N. (1988). "Emotional disturbances and their relation to learning". Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 3(1), 239-242.
Abstract: Children learn at various rates of speed. Some of them who have physical defects (poor vision or hearing) may fail to learn. Physical defects are not the only reasons for non-learning. The children who have emotional conflicts show the symptoms of non-learning also. Resistance to learning is accompanied by school phobia, truancy, extreme withdrawal from classroom activities. Warm and accepting class-room teachers help to solve the problems of child ­ ren. Sometimes they are not capable to over come the severe ones. The child who has serious disability needs special help from a trained therapist.
Her çocuğun öğrenme hızı birbirinden çok farklıdır . Görme ve işitme özürlü olan çocukların ise öğrenme güçlüğü çektikleri bilinmektedir. Sadece fiziksel özürü olan çocuklar değil, duygusal bozuklukları olan çocuklar da öğrenme güçlüğü çe­kerler öğrenme güçlüğünün yanı sıra okul korkusu, okuldan kaçma, sınıf aktivitele­rine katılmama gibi özellikler de gösterirler. Ilımlı ve kabul edici sınıf öğretmenleri çocukların bu tip problemlerini çöze­bilir. Problem çok ciddi olduğu takdirde sınıf öğretmenleri çözüm getirmede yeterli değildirler. Ciddi öğrenme bozukluklarında bu konuda özel eğitim görmüş bir terapiste gerek vardır .
URI: http://hdl.handle.net/11452/17257
ISSN: 2667-6788
Appears in Collections:1988 Cilt 3 Sayı 1

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
3_1_32.pdf938.08 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons