Browsing by Author Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.

Jump to: 0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
or enter first few letters:  
Showing results 1 to 20 of 21  next >
Issue DateTitleAuthor(s)
2015-06-04Câmi'ü'l-Hisâb (Giriş-İnceleme-Metin-Dizin)Şahin, Hatice; Kalafat, Şermin; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2006Cemil Kavukçu'nun "Çalınamayan gün" adli öyküsünde cümleler arasi anlam ilişkileriÜstünova, Kerime; Keser, Özlem; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2006Cemil Kavukçu'nun "Çalınmayan Gün" adlı öyküsünde cümleler arası anlam ilişkileriÜstünova, Kerime; Keser, Özlem; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2016-07-11Çağatay, Özbek ve Yeni Uygur Türkçelerinde fiil işletimi (Kişi-olumsuzluk-zaman-soru)Şahin, Hatice; Haji Moh Naseem, Muhammadullah; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2016-01-12Falnâme-i Ca'fer Sâdık (giriş-inceleme-metin-sözlük)Şahin, Hatice; Kadiroğulları, Umut; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2013Grek harfli Türkçe bir metin: Hekaye-i Şah İsmail ve Gülüzar Hanum (çevriyazılı metin, dil incelemesi, sözlük)Üstünova, Kerime; Karahanci, İbrahim; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2017-06-05Irak Türkmen ağızlarıyla yazılan Haydar Baba'ya Selam nazireleriŞahin, Hatice; Jaafer, Kubra Saadun; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2015-12-25Karım Zaimović "Tajna Džema Od Malına" adlı öykü kitabında deyimlerÜstünova, Kerime; Causevic, Amra; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2018-05-11Keñeş Cusupov'un "Manas" romanının Türkiye Türkçesi çevirisinde deyimlerin kullanımıÜstünova, Kerime; Kyzy, Elnura Suiunbek; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2018-06-11Mecma‛ü’l-letâyif (giriş-dil incelemesi-metin- dizin)Şahin, Hatice; Gödek, Gülşah; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2017Necip Mahfuz'un Sersera Fevka'n-Nîl "Nil Üstünde Gevezelik" adlı eserinde Arapça - Türkçe çeviride kalıp ifadelerin aktarım bakımından incelenmesiÜstünova, Kerime; Mohammed, Abdelghafour; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2009-08-03Oktay Akbal'ın Hayri Bey'li Üsküdar adlı öyküsünde cümlelerarası anlam ilişkileriÜstünova, Kerime; Aydın, Hasene; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2010-06-30Oruç Beg Tarihi Manisa Nüshası (inceleme-metin-dizin)Şahin, Hatice; Karaduman, Selami; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2015-08-24Preşova ve Bilaç Türk ağzı, inceleme – metin – sözlükŞahin, Hatice; Kamberi, Bilinda; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2014-06-03Terceme-i Kâmilü's-Sınâ'a (giriş-inceleme-metin–dizin)Şahin, Hatice; Çelik, Anıl; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2015-11-06Tuhfetü'l-Garîb Netîce-i Dil-Firîb (inceleme-metin-dizin)Şahin, Hatice; Karaduman, Selami; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2016-05-20Ümmü'l-Gaza ve Fenn-i Humbara ve Sanayi-i Ateş-bazi (İnceleme-metin-dizin)"Şahin, Hatice; Çan, Şamil; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2018-02-02Yalova ili yerli ağzı (İnceleme-metinler-sözlük)Şahin, Hatice; Çelik, Anıl; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2016Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam adlı romanında dil birimlerinin soyuttan somuta geçişiÜstünova, Kerime; Akboğa, Vural; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.
2017-06-05Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam adlı romanında neden-sonuç ilişkisiÜstünova, Kerime; Özdağ, Yusuf Kamil; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı/Türk Dili Bilim Dalı.