Browsing by Author Türk, Rahmi

Jump to: 0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
or enter first few letters:  
Showing results 1 to 18 of 18
Issue DateTitleAuthor(s)
2004-11-10"0900" ziraat kiraz (Prunus avium) çeşidinin su ile ön soğutmasında bazı uygulamaların meyve kalitesine ve muhafaza süresine etkileriTürk, Rahmi; Sarı, A. Ersegün; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1984Astor karanfil çeşidinin bazı kimyasal madde uygulamaları ile vazoda dayanma süresinin saptanması üzerine bir araştırmaUludağ Üniversitesi/Ziraat Fakültesi.; Mengüç, Ahmet; Türk, Rahmi
1985Baccara gül çeşidinin soğukta muhafazası ve vazoda dayanımı üzerine bir araştırmaUludağ Üniversitesi/Ziraat Fakültesi.; Türk, Rahmi; Mengüç, Ahmet
2005Bazı meyvelerde fizyolojik bozuklukların manyetik rezonans (MR) yöntemiyle belirlenmesi üzerine bir araştırmaTürk, Rahmi; Baş, İsmail; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1995-03-09Bazı önemli kiraz çeşitlerinde farklı önsoğutma uygulamalarının muhafaza üzerine etkileriTürk, Rahmi; Süzen, Mehmet Ali; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1992-01-29Bazı önemli üzüm çeşitlerinin soğukta muhafazasında uygulanan farklı fümigasyon yöntemleri sonrasında meyve suyundaki SO2 içeriklerinin saptanması üzerine bir araştırmaTürk, Rahmi; Doruk, Yılmaz; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1993-11-01Bazı sert çekirdekli meyvelerde modifiye atmosferde paketlemenin muhafaza süresi üzerine etkileriTürk, Rahmi; Özkurt, A.Sinan; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1995-03-01Bursa siyahi incir çeşidinin değiştirilmiş atmosferde (modified atmosphere) muhafazası üzerine bir araştırmaTürk, Rahmi; Koçak, Kubilay; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1995-03-28Domates, biber ve patlıcanlarda farklı ambalaj tiplerinin ürünlerinin taşınması ve kalitesi üzerine etkileriTürk, Rahmi; Özdemir, Z. Nur; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1993-10-01Eşme ayvasında (Cydonia vulgaris cv. Eşme) depolama süresince meydana gelen meyve eti kahverengileşmesinin nedenleri üzerine bir araştırmaTürk, Rahmi; Memiçoğlu, Muhammet; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bilimleri Anabilim Dalı.
2000-07-26Eşme ayvasının soğukta muhafazası esnasında ortaya çıkan kalite faktörlerindeki değişimlerTürk, Rahmi; Şen, Arzu; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1996-04-25Farklı yörelerde yetiştirilen bazı çilek çeşitlerinin soğuk muhafazaya uygunlukları üzerine bir araştırmaTürk, Rahmi; Durgut, Erdem; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1998Farklı zamanlarda dikilen bazı çilek çeşitlerinin Bursa yöresine adaptasyonlarının belirlenmesi üzerine bir araştırmaUludağ Üniversitesi/Ziraat Fakültesi/Bahçe Bitkileri Bölümü.; Türkben, Cihat; Türk, Rahmi; Akbudak, Bülent
1991Kültür mantarının ( A.bisporus) değişik sıcaklık ve ambalajlarda muhafazası üzerinde bir araştırmaBahri, Tunç; Uludağ Üniversitesi/Ziraat Fakültesi/Bahçe Bitkiler Bölümü.; Türk, Rahmi; Şeniz, Vedat; Eriş, Atilla
1990Müşküle üzüm çeşidinin soğukta muhafazasında farklı S02 genaratörlerinin muhafaza süresi ve kalite kayıpları üzerine etkileriUludağ Üniversitesi/Ziraat Fakültesi/Bahçe Bitkiler Bölümü.; Türk, Rahmi
1999Örtüaltında ve açıkta yetiştirilen farklı olgunluktaki domates çeşitlerinin ambalaj ve yola dayanımları üzerine araştırmalarTürk, Rahmi; Doruk, Yılmaz; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1990Santa maria armut çeşidinde değişik yöntemlerle sarartma ve olgunlaştırmanın pazar kalitesine etkisi üzerine bir araştırmaTürk, Rahmi; Doğan, Ruhani; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.
1994-02-10Vakumla önsoğutmanın bazı sebze türlerinde muhafaza süresi ve ürün kalitesi üzerine etkileriTürk, Rahmi; Çelik, Ertuğrul; Uludağ Üniversitesi/Fen Bilimleri Enstitüsü/Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı.