Browsing by Author Kurt, Abdurrahman

Jump to: 0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
or enter first few letters:  
Showing results 1 to 20 of 22  next >
Issue DateTitleAuthor(s)
2016-07-1918. yüzyıl Diyarbekir Şer'iyye sicillerine göre din, gelenek ve törelerin kavşağında Osmanlı Âmid AilesiKurt, Abdurrahman; Özenç, Ali; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2010-07-14Bursa dini hayatında Süleyman Çelebinin Vesiletü'n Necat adlı şiirinin etkilerinin araştırılmasıKurt, Abdurrahman; Yanmış, Mehmet; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2007Dini gelenekte ötekileştirilen kadınKurt, Abdurrahman; Durmuşoğlu, Kadriye; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2017-06-22Dini gruplarda adanma: Meşveret cemaatinde "Vakıflık"Kurt, Abdurrahman; Demiryürek, Ahmet Selim; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2004Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorulan fetvalara göre Türkiye'de dini hayat (1998-2001 fetvâlarına göre)Kurt, Abdurrahman; Güler, İsmail; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2015-02-17Diyarbakır halkının geleneksel ve dini değerlerdeki değişime yaklaşımı üzerine sosyolojik bir inceleme (1990-2013)Kurt, Abdurrahman; Yanmış, Mehmet; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2009-08-04Erzurum ve Bursa il müftülüklerine sorulan sorular ışığında Türkiye'deki aile hayatının sosyolojik analiziKurt, Abdurrahman; Simav, Esma; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı.
2007Gazâlî'de din ve devlet ilişkisiKurt, Abdurrahman; Karakaş, Nurullah; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2016-07-13Gelenek din ilişkisi bağlamında atasözlerinde toplumsal cinsiyet (Türk, Azerbaycan ve Türkmen atasözleri örneği)Kurt, Abdurrahman; Sovgatov, İlham; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2012Hayatın dönüm noktalarında din görevlilerinin rolü: Bursa örneğiKurt, Abdurrahman; Ademi, Zefir; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2004İbn Haldun'a göre din-toplum ilişkisiKurt, Abdurrahman; Yılmaz, Bilal; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
1987İslamın ilk döneminde aile müessesesi-sosyolojik bir yaklaşımEr, İzzet; Kurt, Abdurrahman; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü.
2001Kur'an'da ideal toplumKurt, Abdurrahman; Saçıntı, Ahmet; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
1999Kur'an'daki had cezalarının sosyolojik tahliliKurt, Abdurrahman; Kömürcüoğlu, Ahmet; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2018-09-06Kültür değişmeleri bağlamında TuranköyKurt, Abdurrahman; Sporisevic, Muhamed; Bursa Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2003Medya ve din ilişkisi -Cumhuriyet Gazetesi örneği-Kurt, Abdurrahman; Coşkun, Mustafa Asım; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2011-06-16Medyada Ramazan ve dini bayramlar Cumhuriyet Gazetesi örneğiKurt, Abdurrahman; Şahin, Ali; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2003Mevlana'da kadın ve aileKurt, Abdurrahman; Aman, Fatih; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2015-05-22Seyyid Kutub'ta cahiliye kavramı ve modernizm eleştirisiKurt, Abdurrahman; Güner, Nebiye Şeyma; Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.
2019-08-27Sosyal ve siyasi değişimlerin kurumlara etkisi: Din İşleri Yüksek Kurulu kararları örneğiKurt, Abdurrahman; Ataman, Kemal; Kiraz, Gülseren; Bursa Uludağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü/Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı/Din Sosyolojisi Bilim Dalı.